forum.labradory.org

Labradory w potrzebie - Zasady adopcji na forum Labradory.org

Ryniu - 14-01-2012, 21:21
Temat postu: Zasady adopcji na forum Labradory.org
Zasady adopcji na forum Labradory.org

Dla osoby zainteresowanej adopcją:

1. Jeśli jesteś zainteresowany adopcją labradora za naszym pośrednictwem, w pierwszej kolejności odpowiedz na następujące pytania:
- Po co mi ten pies? Dlaczego chcę psa? Czy na pewno chcę psa?
- Czy będę mieć dla niego czas?
- Czy jestem w stanie zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia, by zająć się psem?
- Czy nie będzie mi przeszkadzał w natłoku zajęć i codziennych obowiązków?
- Czy nie zaburzy poczucia porządku i estetyki mojego domu (linieje, śmierdzi, ślini się, bałagani, gryzie, brudzi, niszczy)?
- Czy nie będzie kulą u nogi (szczeka, skacze na ludzi, nie słucha, ciągnie na smyczy)?
- Czy będę miał(a) czas na szkolenie i spacery zawsze, mimo złej pogody, choroby, dużej ilości zajęć i obowiązków?
- Czy jestem w stanie i naprawdę mam chęć przyjąć na siebie dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność za żywą istotę przez 10-15 lat?
- Jak długo nie ma nikogo w domu? - psy lubią towarzystwo, nie znoszą nudy i samotności
- A co z wakacjami, feriami, wyjazdami - czy będę w stanie zabrać psa ze sobą, czy jest ktoś z kim mógłby zostać podczas mojej nieobecności?
- Czy finansowo podołam utrzymaniu psa - żywienie, szczepienia, zabawki, akcesoria, ewentualne leczenie?
- Czy mam wystarczająco dużo energii, zdrowia, czasu, chęci, by podjąć wysiłek fizyczny i psychiczny na rzecz wychowania mądrego, przewidywalnego i posłusznego, bezpiecznego towarzysza, dbać o jego kondycje, rozwój, potrzeby?
- Czy mam odpowiednie warunki lokalowe i czy w bliskości miejsca zamieszkania znajduje się teren, gdzie pies może swobodnie pobiegać?
- Czy ja i moja rodzina jesteśmy w stanie przyjąć psa do swojego domu, tak by nie zagroził naszemu zdrowiu (nie cierpimy na astmę, alergię, choroby kręgosłupa itp.)?
- Czy moja sytuacja zawodowa, materialna jest stabilna? Czy nie będę zmuszony do zmiany miejsca zamieszkania, sprzedaży domu, wyjazdu za granicę? Co stanie się wtedy z psem? Czy będzie mógł wyjechać ze mną? (pamiętaj np. o wymaganej kwarantannie w przypadku wyjazdu do Anglii, Irlandii, Skandynawii itp., o możliwościach transportu - np. ograniczeniach w przypadku przelotu samolotem wraz z czworonogiem itp.)

Dla tych którzy maja małe dzieci dodatkowe pytania:
- Czy potrafię zorganizować życie rodziny, by nie występowało wzajemne zagrożenie w relacji pies-dziecko?
- Czy jestem w stanie opanować dzieci w kontakcie z psem, by przestrzegały odpowiednich zasad?
- Czy chcę mieć "kolejne dziecko" w domu?
- Czy poradzę sobie z psem i dzieckiem podczas wspólnych spacerów?

Jeśli nadal chcesz adoptować labradora:
- Poprzez Prywatną Wiadomość lub mail: adopcje@labradory.org skontaktuj się z Koordynatorem Adopcji, który zada kilka pytań i przedstawi ankietę z pytaniami na które proszę szczerze odpowiedzieć. Samodzielny kontakt z Koordynatorami Adopcji jest mile widziany (lista Koordynatorów Adopcji poniżej ).
- W razie jakichkolwiek wątpliwości co do osoby zainteresowanej adopcją labradora, prosimy Naszych użytkowników o bezpośredni kontakt z Koordynatorami Adopcji poprzez Prywatną Wiadomość.
Zamiast PW możesz wysłać e-mail na adopcje@labradory.org

2. W następnej kolejności odbędzie się u Ciebie wizyta przedadopcyjna, która jest miłym spotkaniem z osobą i jej labradorem z naszego forum. Wizyta ta ma na celu poznanie Ciebie i Twojej rodziny, Waszych oczekiwań i możliwości, przybliżenie charakteru labradora, jego wad i zalet.
Nie bój się wizyty, nie jesteśmy CBA ;)
3. Koordynatorzy Adopcji poinformują Cię o swojej decyzji, pomogą w wyborze najlepszego psa dla Ciebie i Twojej rodziny.
4. Przy przekazaniu psa odbędzie się podpisanie umowy adopcyjnej, której warunkiem może być kastracja/sterylizacja, jeśli nie została wykonana wcześniej.
Pamiętaj, że kastracja/sterylizacja jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania nadpopulacji niechcianych zwierząt.
5. Często zdarza się tak, że idealny pies jest kilkaset kilometrów od miejsca Twojego zamieszkania - w miarę możliwości pomożemy, pod warunkiem zwrotu kosztów.

Życzymy powodzenia :)
Koordynatorzy Adopcji:

Monisiaczek, aganica, kimsi_3, Ryniu.


=======================================
Labrador retriever to duży, ciężki, ważący 30-40-kg, bardzo silny i ogromnie żywiołowy pies. Jeśli nie zostanie odpowiednio wychowany i wyszkolony, może przysporzyć niemałych kłopotów. Bez trudu przewróci człowieka podczas entuzjastycznego powitania. Na spacerach będzie wyrywał rękę i ciągnął właściciela tam, gdzie zechce, co zwłaszcza w zimie na śliskim chodniku może być bardzo niebezpieczne. Chętnie też przywita się z nieznajomymi, wskakując na nich ubłoconymi łapami...

Spacer lub... dziura w ścianie
Pies tej rasy potrzebuje bardzo dużo ruchu i zajęć umysłowych. Nie zadowoli się piętnastominutowym spacerem wokół bloku. Dorosłemu labradorowi trzeba zapewnić codziennie przynajmniej jeden dwugodzinny spacer, podczas którego będzie mógł pobiegać i popracować. Szczęśliwy labrador to wybiegany labrador. Jeśli nie damy mu szansy rozładowania energii w kontrolowany sposób, sam będzie musiał sobie z tym poradzić - zje kanapę, wydrapie dziurę w ścianie... Labrador nie potrzebuje domu z ogrodem. Potrzebuje natomiast właściciela mającego czas i ochotę, by go szkolić. Wybiegany labrador może zostać sam w domu na osiem godzin.

Błotne kąpiele i zdechłe myszy
Labradory uwielbiają wodę - w każdej postaci... Będą się świetnie bawić nad rzeką czy jeziorem, ale nie odpuszczą sobie także taplania się w śmierdzącym bajorku czy choćby umoczenia się w brudnej kałuży. Na szczęście ta miłość do wody przekłada się zazwyczaj na chętne poddawanie się kąpieli w wannie czy pod prysznicem.

Psy tej rasy to łakomczuchy - wiecznie głodne i patrzące tęsknym wzrokiem na wszystko, co się nadaje do jedzenia. Jest to cecha niezmiernie przydatna w czasie szkolenia, bo za maleńki przysmak chętnie zrobią to, o co je poprosimy. Trzeba jednak uważać, by nie utuczyć psa, bo labradory mają niestety skłonność do tycia. Ich łakomstwo przejawia się także w tym, że każde świństwo znalezione na spacerze - końska kupa czy zdechła mysz - jest dla nich przysmakiem.

Sierść pod skorupką jajka
Dwa razy w roku labradory bardzo intensywnie linieją. Przez kilka tygodni ogromna ilość sierści wala się w każdym zakamarku domu. Właściciele psów tej rasy utrzymują, że znajdują ją nawet pod skorupką jajka ugotowanego na twardo...

Nie będziesz tym jedynym
Labrador kocha wszystkich ludzi, a najbardziej tych, którzy chcą się z nim bawić albo mają coś dobrego w kieszeni. Przepada za dziećmi, ale nie można zapominać, że tak duży i silny pies może niechcący w zabawie dziecko popchnąć, przewrócić albo przygnieść swoim ciężarem. Zazwyczaj nie ma problemu z zostawieniem labka na jakiś czas u rodziny czy znajomych - nie będzie tęsknie wpatrywał się w drzwi. To wygodne, ale też często frustrujące dla właściciela, który chciałby być niezastąpiony.

Wiele osób planujących zakup labradora myśli, że to ponadprzeciętnie inteligentne zwierzęta, które już z natury są doskonale wychowane. Nic bardziej mylnego! Będą takie tylko wtedy, jeśli poświęcimy im odpowiednio dużo czasu i...nauczymy je takimi być.
"Mój Pies" 5/2008 (200

źródło: http://www.psy.pl/archiwu...ka/art2512.html


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group