forum.labradory.org

Żywienie - Żywienie seniorów.

Karoola - 17-10-2012, 23:23
Temat postu: Żywienie seniorów.
Jest duuużo tematów dotyczących żywienia szczeniąt, ale cóż, nie da się ukryć, wszyscy dorastamy, starzejemy się, nasze psiaki także... :-P
Dlatego właśnie pomyślałam o założeniu takiego osobnego wątku.
Macie jakieś doświadczenia z karmami dla seniorów?
Ja daję Browniemu Brit Premium Senior Large Breed, przejadł już łohoho, wiele worków, ale teraz mam mieszane uczucia. Myślę nad zmianą karmy.
Jest coś w rozsądnej cenie, co polecacie? Czy może patrzeć jedynie na skład, zawartość białka/tłuszczu i wybrać coś spośród karm Adult?
Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

szalej - 18-10-2012, 08:11

Karoola, Hakera też miałam na Bricie seniorze, ale po jakimś czasie pies mi najpierw strasznie tył, potem strasznie chudł, i sama już nie wiedziałam... a większość życia był wogóle na Bricie. Teraz mam go cały czas na Arionie seniorze i jest super, ale wydaje mi się, że ten worek co teraz mi przyszedł to jakis inny jest - tzn inne granulki
nathaliena - 18-10-2012, 10:07

Bariemu leci ósmy roczek, jesteśmy an Adulcie, a dodatkowo dostaje preparat na stawy, od kiedy jest u mnie :) jesteśmy baardzo zadowoleni, ma piękną figurę duuużo energii :)
AnIeLa - 18-10-2012, 11:52

Asior skończył w czerwcu 7 lat. Nie jesteśmy na seniorze :) Zastanawiałam się kiedyś czy nie zmienić mu karmy ale stwierdziłam, że jeszcze nie czas. :)
szalej - 18-10-2012, 15:48

Ja nie pamiętam kiedy zmieniłam Hakerowi na Seniora, chyba po skończeniu 8 roku, teraz leci mu 10 ;)
Karoola - 18-10-2012, 16:21

szalej, no nie postarzaj go tak :-P Browniemu za niedługo minie 10 roczek :-P
Tak się właśnie zastanawiam, co takiego magicznego jest w karmach dla seniorów.
My mamy jeszcze połowę opakowania + jedno całe, nieotwarte, może do tego czasu wszystko się unormuje i wcale nie będę musiała zamawiać innej karmy.
Browni ostatnio miewa luźniejsze kupy, ale też nie zawsze, oprócz tego trochę gazuje :stinky: Starałam się nie dawać mu nic innego poza karmą i tabletkami, jest lepiej, ale dalej puszcza bąki :confused:
Co myślicie o "podkręcaniu" składu karmy? Mam na myśli podawanie zmieszanych dwóch karm, zwykłej z lepszą, ale taką, na którą nas nie stać, żeby żywić nią jedynie. Czy ktoś mnie rozumie? :-P

pado - 18-10-2012, 17:29

Mój Baruś jest na Arionie jagniecina z ryżem i dodatkowo dostaje preparaty na wzmocnienie stawów.
Karoola - 18-10-2012, 23:24

Oglądałam Ariona senior, chyba jeszcze więcej zbóż niż w naszym Bricie :confused:
Co myślicie o tym, żeby zmieszać brita senior z Enovą bezzbożową? Słyszałam o jednej kobitce, która karmiła swoje oziki tak (mieszała chyba acanę z boschem..?) - jak myślicie, nie zaszkodzi? :-P Czy lepiej podawać w dwóch oddzielnych posiłkach?

Weronika_S - 19-10-2012, 10:12

Myślę,że lepiej mieszać w jednym posiłku,tak zresztą robi się przy zmianie karmy żeby nie było rewolucji.Kilkoro moich znajomych tak robi i psiaki mają się dobrze :) A czym różnią się karmy dla seniorów od adult?Pamiętam jak kiedyś Krystyna zapytana o sekret długiego i zdrowego życia jej psów powiedziała,że właśnie nie karmi ich seniorem i nie traktuje jak weteranów.
AnIeLa - 19-10-2012, 11:11

Weronika_S napisał/a:
Pamiętam jak kiedyś Krystyna zapytana o sekret długiego i zdrowego życia jej psów powiedziała,że właśnie nie karmi ich seniorem i nie traktuje jak weteranów.



Dokładnie tak. Odkopałam kiedyś ten wpis na info i właśnie to mnie skłoniło, żeby poczekać ze zmianą karmy na taką dla staruszków :)

Karoola - 19-10-2012, 14:20

Weronika_S, ja zanim zmieniłam karmę na seniora przeczytałam kilka artykułów weterynarzy o żywieniu i wywnioskowałam, że:
1. Musi mieś dużo białka (bo jest gorzej przyswajane)
2. Musi być dobrze przyswajalna (czyli mniej zbóż = więcej mięsa = 1.)
3. Mniej tłuszczu, żeby nie przytyły
4. + jakieś dodatki na stawy itp.
Zrobiłam mały rekonesans, ale każda karma dla seniorów wręcz przeczyła tym zasadom, dlatego poczekałam jeszcze chwilkę ze zmianą. I wtedy Brit wprowadził ulepszoną linię premium. Skład seniorek miał przyzwoity, wręcz lepszy od adulta, którego wcześniej podawałam, był dla "L", więc kulki spore (zazwyczaj firmy mają jednego seniora dla wszystkich ras) no i było mnie na niego stać. Dlatego go zakupiłam i kupuję do teraz.
Z tym, że właśnie się zastanawiam, czy nie lepiej mu teraz mieszać tej karmy z inną. Poczekam do końca worka i się zdecyduję. :)
Gdzie sprzedawana jest ta Enova bez zbóż? Tylko na e-karmie?

[ Dodano: 19-10-2012, 14:22 ]
Weronika_S, AnIeLa, mądre! :)

Krystyna - 19-10-2012, 14:31

Weronika_S napisał/a:
Myślę,że lepiej mieszać w jednym posiłku,tak zresztą robi się przy zmianie karmy żeby nie było rewolucji.Kilkoro moich znajomych tak robi i psiaki mają się dobrze :) A czym różnią się karmy dla seniorów od adult?Pamiętam jak kiedyś Krystyna zapytana o sekret długiego i zdrowego życia jej psów powiedziała,że właśnie nie karmi ich seniorem i nie traktuje jak weteranów.


I nadal sie pod tym podpisuje ;-)
Oczywiscie majac na mysli starszego psa ktory jest zdrowy, w dobrej kondycji i nie jest zatuczony.

Cocainee - 22-11-2012, 12:16

Mój Leoś skończył 10 lat, też jesteśmy na "seniorze" ale szukam czegoś nowego, bo mój królewicz jest wybredny i zawsze musi mieć jakiś dodatek w karmie a i twaróg/jogurt mu szybko się nudzi... ^^

Czy potraficie mi polecić coś smacznego? :-)

P.S. Nie krzyczcie ale jestem na Purinie Dog Chow, wiem, że to syf ale Neo tą karmę je w miarę chętnie...

TeodorJan - 22-11-2012, 15:03

Karmy typu Senior są bardzo zbliżone swoim składem do karm typu "Light" - chodzi przede wszystkim o obniżone zapotrzebowanie energetyczne starszych psów i uniknięcie tycia. Ktoś już wspomniał wcześniej, że warto zwrócić uwagę na dodatki na stawy.

Ostatnio niektórzy producenci suplementują też tauryną ze względu na uniknięcie ewentualnych problemów z serduchem.

Iwinka - 22-11-2012, 18:42

Sambina zjada karmę Bosch Senior. Jak na razie bez problemów. Pięknie schudła, sierść ma błyszczącą. Do karmy dodaję Caniviton Forte (1 miarkę) z miesięcznymi przerwami.
Nie muszę dosmaczać, bo Samba zjadłaby wszystko i w każdej ilości :) ...oprócz cebuli i czosnku.

szalej - 22-11-2012, 19:33

Haker dalej na arionie seniorze, on przez cale zycie byl raczej "karmowym niejadkiem" ale po kastracji zjada swoje dawne dwie porcje dziennie :O Jestem ciekawa, czy po tym przytyje... pewnie tak, ale jak przez cale zycie nie jadl a teraz zaczal w koncu normalnie jesc to az nie moge mu nie dac...

[ Dodano: 22-11-2012, 19:34 ]
Haker dalej na arionie seniorze, on przez cale zycie byl raczej "karmowym niejadkiem" ale po kastracji zjada swoje dawne dwie porcje dziennie :O Jestem ciekawa, czy po tym przytyje... pewnie tak, ale jak przez cale zycie nie jadl a teraz zaczal w koncu normalnie jesc to az nie moge mu nie dac...

nathaliena - 26-11-2012, 08:43

Barunio - ósmy roczek idzie, aktualnie na Joserze Festival, kondycja świetna, dodajemy dodatkowo Arthrovet, problemów ZERO, mimo zwyrodnień (odpukać) :)
AnIeLa - 26-11-2012, 10:19

Asior ( 7,5 roku ) niedługo zmieni karmę z Enovy na Doctor Dog :0 Ma dużo mięsa i jest bez zbóż. Przy okazji sprawdzimy czy zaczerwienione łapki i fafle to wina kurczaka bo teraz będziemy jeść wołowinę :)
Karoola - 26-11-2012, 17:10

AnIeLa, a jak sama Enova się sprawdzała? Miałaś wersję bez zbóż? Tam strasznie dużo białka jest - nie sprawiało to żadnych problemów?
AnIeLa - 26-11-2012, 23:12

Karoola, Enova bardzo fajnie się sprawdziła kupy max 2 w ciągu dnia. Miałam te bezzbożową i tę kurczak z ryżem. Asiorowi smakuje i to bardzo. Teraz sprawdzimy wołowinę z DOCTOR dog tam jest jeszcze więcej białka.

Cytat:
ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH:
42.2% białko ogólne; 23.02% tłuszcz po hydrolizie; 17.74% węglowodany; 10.4% włókno surowe; 4.56% popiół surowy; 3.04% wilgotność


Zobaczymy jak ona wpłynie na Asiora. Cenowo wychodzi podobnie więc jeśli posłuży i uczulenie zniknie to zostaniemy na DD.

Cocainee - 27-11-2012, 09:31

A to nie jest tak, że w przypadku starszego psa już gorzej się trawi białko?

Neo zjada tą Purinę ale tylko z dodatkami ale jak już pisałam na twaróg już coraz bardziej kręci nosem od czasu kiedy przy grypie żołądkowej, którą przechodził kilka miesięcy temu, dostawał kurczaczka z marcheweczką i ryżem, więc twaróg już jest nudny :-P

Karoola - 27-11-2012, 13:57

Cocainee, tak jest, przyswajalność jest mniejsza, więc nie powinno się zmniejszać jego ilości, ale żeby tak dużo dawać?
Ale skoro AnieLa twierdzi, że ok, to następnym razem zaryzykuję i spróbujemy ;)

AnIeLa - 27-11-2012, 14:18

Karoola, wcześniej Asior był karmiony Acaną i tam ilość białka też coś koło 33 % wynosiła. Acana L& F miała 35% także Enova miała mniej białka niż poprzednie którymi był karmiony :)

Teraz będziemy tego Doctora Doga próbować ,który ma pomad 40 %białka ogólnego, zobaczymy co to za jeden :)

Karoola - 27-11-2012, 22:48

AnIeLa, a to spoko, wcześniej jakoś ubzdurałam sobie, że z 40 % ma :D Ale rzeczywiście, jest okej, 31.5% :-P
Cocainee - 28-11-2012, 10:04

Karoola napisał/a:
ale żeby tak dużo dawać?


A ile to jest dużo? Bo ja nie napisałam nigdzie ile mu podaję tego twarogu :-P

Karoola - 28-11-2012, 18:38

Cocainee, odniosłam się do ilości białka w karmie :D a tu takie zamieszanie wyszło :-P
Nic o twarogu nie pisałam :-P

Cocainee - 29-11-2012, 10:03

Karoola napisał/a:
Cocainee, odniosłam się do ilości białka w karmie :D a tu takie zamieszanie wyszło :-P
Nic o twarogu nie pisałam :-P


aaacha, bo w sumie to być może i tak, że podaję mu za dużo twarogu bo zmniejszyłam teraz ilość i ma lepsze kupki ;-)

W każdym razie chyba będę się trzymać karmienia jak pisała p. Krystyna, czyli nie będę go tam bardzo traktować jak seniora ale będę uważać co wpada mu do paszczy :-)


I czy na prawdę ta "Purina Dog Chow" jest taka straszna jak mówią? Neo nie ma ani łupieżu, żadnych problemów skórnych ani gastrycznych, nie tyje ani nie chudnie :-)

Krystian - 04-05-2014, 19:09

Moja Rika, kiedy adoptowaliśmy ją 29.03.2014 roku była jak taka baryłka. Od momentu kiedy jest z nami jest na Brit Premium Light i całkiem ładnie schudła. Poza tym od czasu do czasu dostaje trochę surowego mięsa, jabłko, marchew, seler i pietruszkę. Wkrótce skończy mi się worek karmy i chciałbym kupić wersję senior, a może lepiej zostać przy wersji light? Rika w/g opinii weta patrząc na uzębienie ma +/- 8 latek.
nathaliena - 04-05-2014, 19:29

Krystian, ja dla seniorków bardzo polecam karme Purina Pro Plan Senior Sensitive, dla psów powyżej 7 roku życia, jest dużo lepsza, niż Brit Premium. Mój Bari jadł ją do kwietnia tego roku (od operacji krtani je gotowane), a jest sporo starszy od Twojej suni. W tej chwili kupiłam ją mojej 8-letiej podopiecznej i tez wszystko super, więc polecam.
Pilnujcie wagi, żeby nie obciążać stawów i serduszka :) W tym wieku warto włączyć chondroprotetyki, szczególnie, że sunia miała nadwagę. Rozważcie też zbadanie serduszka. Tak z własnego doswiadczenia piszę, bo też 3 lata temu adoptowałam otyłego, starszego psiaka (ważył 50kg, mając ponad 9 lat). Nie wybaczę sobie, ze wcześniej tych badań nie zrobiłam u odpowiedniego lekarza.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka dla psinki :)

Krystian - 04-05-2014, 19:49

nathaliena, dzięki serdeczne za wskazówki.
Pozdrawiam!

AnIeLa - 04-05-2014, 20:15

U Nas skończy się chyba na karmie dla szczeniorów.


Nie mogę znaleźć karmy dla psów aktywnych które nie miałyby kurczaka albo kukurydzy..

kamil8406 - 04-05-2014, 21:12

AnIeLa, http://www.zooboom.pl/pl_...a-12%2C5kg/1710 sprawdz to karmę wydaje sie bez kurczaka i kukurydzy
AnIeLa - 04-05-2014, 21:26

kamil8406, dzięki :)

Ale my potrzebujemy karmy dla psów aktywnych :)

nathaliena - 05-05-2014, 13:21

AnIeLa napisał/a:
Ale my potrzebujemy karmy dla psów aktywnych :)
zazdroszczę, Asior to jeszcze nie staruszek, mój Bari mając te 10-11 lat jeszcze musiał wysokoenergetyczną karmę jeść, tyle miał energii... :shy: a teraz musimy się oszczędzać.
AnIeLa - 05-05-2014, 20:03

nathaliena, Asior staruszkiem nie jest to fakt i oby nim nie był jeszcze długo. Jak na razie jest Seniorem według psich karm.
Jednak przez spadek wagi/ za dużo ruchu /- muszę mu dołozyć troche żarełka. Jak nie znajde żadnej odpowiedniej dla niego karmy to zamówię mięcho.
Może na nim przybierze trochę ;D

Milena - 13-11-2014, 13:50

Zwariować idzie z tymi karmami, kupiłam już worek TOTW ale zastanawiam się czy dobrze robię... mam taki mętlik w głowie, na rynku jest tyle sprzecznych informacji, że już sama nie wiem jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana karma w składzie dla starszego zdrowego psa...

a to wszystko co wyczytałam...

1) Czy lepiej wybrać karmę ze zbożami czy bez zbóż?
Z jednej strony podobno psy kiepsko trawią takie produkty, a z drugiej strony przecież psiak z czegoś musi czerpać węglowodany, jeśli ich nie będzie to organizm zacznie rozkładać białko którego produkty rozpadu mogą obciążyć np nerki.

2)Składniki mineralne - jaka jest ich odpowiednia ilość, czy w niektórych karmach może być ich za dużo, czy w starszym wieku powinno się je ograniczać aby nie doszło do kamicy nerkowej?

3) Białko, czy powinniśmy zmniejszyć jego ilość? "Niemniej jednak, nadmiar białka prowadzi do pogorszenia pracy nerek, które są powszechnym problemem starszych zwierząt." "Właściciele często nie wiedzą, że ich zwierzę cierpi z powodu kłopotów z nerkami i kontynuują karmienie wysokobiałkową karmą, która obciąża nerki i pogłębia problem. Diety wysokobiałkowe nie są bynajmniej zalecane dla starszych zwierząt"

Dla mnie ten temat to ciężki orzech do zgryzienia i mam masę pytań i wątpliwości co będzie najlepsze dla mojego psa...

Mam jeszcze jedną prośbę dla osób, które mają doświadczenie w analizowaniu składu karm:

Purina Pro Plan vs TOTW

Białko surowe: 32 % vs 25 %
Tłuszcz surowy: 20% vs 15 %
Włókno surowe: 3.0 vs 2.3 %
Popiół surowy: 8.0 % vs 8.5%
Łosoś: 21 % vs 60% (zawartość mięsa)
Weglowodany: w TOTW 36% w Purinie brak informacji...

Ponadto TOTW jest bez zbóż. Co byście wybrali dla 8 letniego aktywnego, zdrowego psa?

http://www.zooplus.pl/sho.../31272#analysis

http://www.zooplus.pl/sho..._of_wild/177983

[ Dodano: 13-11-2014, 14:07 ]
Porównałam również skład karmy Purina Pro Plan Adult z Purina Pro Plan Senior, w seniorze zostało obniżone biało surowe, tłuszcz, popiół...

kamil8406 - 13-11-2014, 14:26

Milena, zobacz tą karmę bez zbóż tylko ryż i ryba http://www.farmina.com/?q=pl/node/982 Inuśka taką spożywa . Z tych dwóch co podałaś linki gdybym ja wybierał to była by to TOTw ma lepszy skład po za tym w proplanie jest kukurydza
Milena - 21-11-2014, 10:51

Po konsultacji z weterynarzem, spróbujemy z TOTW :)
Lorena - 21-11-2014, 12:51

My od kilku lat jemy purine seniora sensitive jestem z niej zadowolona,od czasu do czasu zaminiam na np acane pacifice.
graża - 20-01-2015, 15:10

Milena moje sunie już od dawna są na TOTW i chyba im smakuje bo jakoś chętnie jedzą oczywiście trochę dosmaczam, dostaję ją również Emi (DT) mimo wszystko że jest seniorką. Nie ma problemów z śmierdzącymi bąkami kupy są ok.
Milena - 20-01-2015, 15:26

Po konsultacji z wetem psiaki jedzą TOTW, obecnie są już chyba na 3 czy 4 worku :) Jesteśmy zadowoleni, wszystko jest tak jak być powinno, za parę miesięcy morfologia - zobaczymy czy im rzeczywiście służy :)
Madlen - 04-03-2015, 14:24

A ja mam pytanie z trochę innej beczki - niemal wszystkie te karmy mają takie małe krokieciki. A czy ktoś z Was kupuje dla seniorków jakąś bez kurczaka, która miałaby większe krokiety?
AnIeLa - 04-03-2015, 20:48

Madlen, my teraz przeszliśmy na próbę na Brit Care Lamb &Rice i ma o wiele większe krokiety niż TOTW :)
laleczka - 15-05-2017, 09:34

Moje psy zawsze dostawały karmy https://uniqnordicgold.pl/mimer/ .Nie należy to tanich ale jest tego warta . Można dopasować do konkretnych ras, wielkości, wieku co jest bardzo wygodne. Po za tym zawiera naturalne składniki bez żadnej chemii.
kleks - 05-09-2017, 17:05

Swojemu seniorowi dodaję do karmy geriativet z vetexpert. To preparat mający go uchronić przed charakterystycznymi schorzeniami dla wieku starczego.
martulek - 25-10-2017, 23:53

Moja suczka też dostaje co jakiś czas to geriativet od vetexpert i już nawet tak nie sapie po np przebiegnięciu niedużego odcinka. Poza tym podaję jej vetaminex z tej samej firmy na uzupełnienie reszty niedoborów.
Suzi - 19-10-2018, 15:05

Weterynarz mi poradził abym całkiem wyeliminowała suchą karmę, ponieważ powoduje u starszych psów zaparcia, no i faktycznie pomogło:)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group