Przyjaciele forum Zgłoszenie
FAQFAQ    SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ryniu
22-01-2014, 16:33
Propozycja wspólpracy - dziedziczna skłonność labradorów do otyłości
Autor Wiadomość
Ryniu 



Mój labrador: Enzo [*]
Pies urodził się:
9.08.2005 - zm.11.01.2019

Mój labrador: Pola [*]
Suczka urodziła się:
4.12.2008 - zm.21.07.2022

Pomógł: 27 razy
Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 26431
Skąd: Włocławek
Wysłany: 22-01-2014, 15:53   Propozycja wspólpracy - dziedziczna skłonność labradorów do

Prof. Dr. Marek Switoński - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt.


Propozycja współpracy


Szanowni Państwo,

Od szeregu lat prowadzę badania naukowe dotyczące chorób dziedzicznych psów. Obecnie, moje zainteresowania koncentrują się na dwóch kwestiach:

1. Poszukiwanie markerów genetycznych predysponujących psy do rozwoju otyłości
2. Identyfikacja podłoża zaburzeń rozwoju płciowego psów.

Ad. 1.

Otyłość psów staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym psów. Z badań prowadzonych u ludzi oraz zwierząt gospodarskich wiadomo, że skłonność do otyłości ma podłoże dziedziczne, chociaż szereg czynników pozagenetycznych (dieta, aktywność fizyczna itp.) ma równie istotne znacznie.

W przypadku psów obserwuje się większą skłonność do otyłości u niektórych ras, w tym u labradorów. Do tej pory nie prowadzono pod tym kątem szerszych badań genetycznych psów. O potrzebie takich badań napisałem ostatnio w artykule przeglądowym, opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie weterynaryjnym (załącznik 1). Ponadto, w najbliższych dniach zostanie uruchomiony przez Narodowe Centrum Nauki projekt badawczy dotyczący tej problematyki, którego jestem kierownikiem,

Chciałbym Państwa zaprosić do współpracy w badaniach dziedzicznego podłoża otyłości labradorów. Oczekiwałbym wyrażenia zgody na pozyskanie do badań próbek krwi (objętość ok. 2-3 ml, pobrana przy okazji najbliższych badań) od Waszych pupilów - tych zdrowych i tych, które mają problem z nadmierną masą ciała. Ze swojej strony deklaruję gotowość spotkania się z Państwem i przedstawienia wykładu na temat chorób dziedzicznych psów oraz udostępnienia wyników badań Waszych pupili.

Ad. 2.

Zaburzenia rozwoju płciowego są powszechnie znaną, ważną przyczyną niepłodności. Badania tego problemu są oczywiście najbardziej zaawansowane w odniesieniu do człowieka, a w mniejszym stopniu do zwierząt gospodarskich. Zaburzenia rozwoju płciowego psów są dość często opisywane, ale wiedza o przyczynach je wywołujących jest stale niewielka. Warto zauważyć, że szybko rozwijająca się wiedza o chorobach dziedzicznych psa ma również znaczenie w badaniach analogicznych chorób człowieka.

Jedno z ważniejszych zaburzeń rozwoju płciowego psów obserwowane jest u suk, u których występuje maskulinizacja zewnętrznych narządów płciowych - np. powiększona łechtaczkę, zwiększony dystans między sromem i odbytem itp (załącznik 2). Chociaż wady te mogą mieć różne podłoże, to za główną przyczynę uznaję się nieznaną dotąd mutację genową. Problemem tym zajmuje się od kilku lat, a obecnie realizuję z tego zakresu projekt badawczy Narodowego Centrum Nauki.

Również w tym zakresie chciałby zaprosić Państwa do współpracy. Tym razem oczekiwałbym kontaktu od hodowców lub właścicieli labradorów wykazujących zaburzenia rozwoju zewnętrznych narządów płciowych. Od takich zwierząt chciałbym otrzymać próbki krwi (objętość ok. 2-3 ml.) oraz dokumentację fotograficzna zewnętrznych narządów płciowych. Ze swojej strony deklaruję udostępnienie wyników badań oraz, jak wspomniałem już powyżej, możliwość wygłoszenia wykładu na temat chorób dziedzicznych psów lub szerzej genetyki psów.

Szanowni Państwo,
mam nadzieję, że powyższa propozycja spotka się z zainteresowaniem.
Kontakt ze mną najłatwiej jest nawiązać za pośrednictwem Internetu: switonsk@jay.up.poznan.pl
lub telefonicznie (praca): 61 848 7246.


Z poważaniem
Marek Świtoński

Załączniki:

1. Switonski M., Mankowska M. (2013). Dog obesity - the need for identifying predisposing genetic markers. Research in Veterinary Sciences 95: 831-836.


2. Switonski M., Szczerbal I., Nizanski W., Kociucka B., Bartz M., Dzimira S., Mikolajewska N. (2011). Robertsonian Translocation in a Sex Reversal Dog (XX, SRY negative), May Indicate that the Causative Mutation for This Intersexuality Syndrome Resides on Canine Chromosome 23 (CFA23). Sexual Development 5: 141-146
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


POMAGAJĄ NAM

POLECAMY


logo portalu - wejdź