Przyjaciele forum Zgłoszenie
FAQFAQ    SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Polski Związek Kynologiczny a Polska Federacja Kynologiczna
Autor Wiadomość
basikm 
basikm



Mój labrador: Sendi
Suczka urodziła się:
10-10-2011

Pomogła: 2 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 01 Lut 2012
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2012, 18:56   Polski Związek Kynologiczny a Polska Federacja Kynologiczna

Mam pytanie. Jaka jest różnica pomiędzy PZK a PFK.
PZK nie uznaje psów z rodowodem z PFK i nie mogę pojechać na wystawę organizowana przez PZK . Nie wiem o co chodzi???? Jakaś bzdura. Poczułam się tak jakby mój labek był gorszy :bad: .
Może mi ktoś to wytłumaczyć.
Pani z Polskiej Federacji Kynologicznej powiedziała mi ,że Polski Związek Kynologiczny uznaje tylko swoje psy .Jak kupowałam psa z hodowli to nawet nic nie wiedziałam na ten temat że jest jakas różnica. :beated:
 
 
Nikaaa 
Nika i Chudolab :)



Mój labrador: Jesse (My Ebony Myst)
Suczka urodziła się:
08.09.2011

Pomogła: 15 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 5659
Skąd: UK/Kraków
Wysłany: 12-03-2012, 19:01   

Nie wiem dokładnie o PFK, ale wszelkie stowarzyszenia poza Związkiem Kynologicznym w Polsce to sposoby na obejście polskiego prawa. Od 1 stycznie weszła ustawa o zakazie sprzedaży psów nierodowodwych i pseudohodowle pozakładały stowarzyszenia i wyrabiają swoje "rodowody", żeby dalej biznes sie kręcił..

basikm, z której hodowli masz pieska?
_________________

 
 
 
Paseczka 


Suczka urodziła się:
Suczka urodziła się:
Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 974
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2012, 19:06   

PFK chyba działa dłużej niż od 1 stycznia, bo już wczęsniej słyszałam taką nazwę
 
 
Nikaaa 
Nika i Chudolab :)



Mój labrador: Jesse (My Ebony Myst)
Suczka urodziła się:
08.09.2011

Pomogła: 15 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 5659
Skąd: UK/Kraków
Wysłany: 12-03-2012, 19:07   

Doczytałam troche nt PFK i wychodzi na to, ze działa ona na równi z ZKwP i to od 2 lat, także moja powyższa teoria jest błędna. Dziwne to trochę, szczerze mówiąc myslałam, że jest tylko jedna "prawdziwa" organizacja zrzeszająca psy rasowe a wszystkie inne wymysły zrodziły sie z potrzeby obejścia prawa.
Nie wiem co Ci w tej sytuacji poradzić,ale czy PFK organizuje jakieś wystawy? Nie mam bladego pojęcia na jakiej zasadzie działają :(
_________________

 
 
 
basikm 
basikm



Mój labrador: Sendi
Suczka urodziła się:
10-10-2011

Pomogła: 2 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 01 Lut 2012
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2012, 19:09   

Z Brzozowej - z Luzina . Moja mała ma rodowód z 15-11-2011 z Polskiej Federacji Kynologicznej i PZK nie chce go uznać. Jakas masakra. Widzisz ja wszystko rozumiem tylko szkoda że nie wiedziałam o tym. Ale moja mała i tak jest dla mnie najwspanialsza na świeci i nie zamieniłabym jej za żadne skarby świata.
 
 
Nikaaa 
Nika i Chudolab :)



Mój labrador: Jesse (My Ebony Myst)
Suczka urodziła się:
08.09.2011

Pomogła: 15 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 5659
Skąd: UK/Kraków
Wysłany: 12-03-2012, 19:11   

basikm, faktycznie hodowca chyba powinien poinformować o tym jaki rodowód pies posiada. A czy rodzice mieli wszystkie badania?

Twój pies napewno nie jest gorszy, przecież to jest tylko papier.. No ale mimo wszystko jakiś niesmak jest.
_________________

 
 
 
basikm 
basikm



Mój labrador: Sendi
Suczka urodziła się:
10-10-2011

Pomogła: 2 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 01 Lut 2012
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2012, 19:21   

Ojciec małej to- HUGO z Piekła a matka- QUE SERA BELLA MARE
Kurcze tylko dziwi mnie to wszystko . Pani mi powiedziała że moge wystawiac wszędzie tylko nie na wystawach organizowanych przez PZK i troche sie zgarbiłam . Jak to Pani z PZK powiedziała bo oni ,,maja inne normy". Myślałam , że wszedzie jest tak samo. Jak brałam psa to nie myslałam o wystawach , chciałam mieć kochanego psa i mam :haha: . Miałam zamiar pojechac tylko tak raz czy dwa żeby zobaczyć jak to jest a tu trochę się zdziwilam. :beated:
 
 
szalej 



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 10 Paź 2010
Posty: 2531
Skąd: brak
Wysłany: 12-03-2012, 20:22   

basikm, z tego co wiem to PZK nie uznaje PFK ale na odwrót już tak. Na moje wygląda to tak - każdy kraj ma swoją oficjalną organizacje która jest respektowana na całym świecie. W Polsce masz PZK czyli członka FCI ( Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), psy z naszych hodowli zarejestrowanych w PZK są respektowana jako rasowe na całym świecie na równi z np AKC ( American Kennel Club). Potem powstało PFK czyli ludzie którzy nie chcieli być z jakiegoś powodu w PZK stworzyli swój własny związek, ale nie może być on na równi z PZK dlatego że nie jest respektowany na całym świecie. PFK też organizuje swoje wystawy. Czym się te organizacje różnią ( prosze poprawcie mnie jeśli się myle): w PFK suka może mieć więcej miotów niż w PZK ( czyli jest bardziej eksploatowana ), rodzice nie muszą zaliczyć wystaw żeby mogły być używane w hodowli ( albo przynajmniej mniej) i wydaje mi się żeee do PFK mogą dołączyć psy bez rodowodu (?) jeśli zostaną skontrolowane jako odpowiadające wzorcowi rasy, i nie ma wymagań badań psów? ( przepraszam za znaki zapytania, ale teraz mi się już troche myli w której organizacji ( poza FCI) co jest).

Czyli reasumując. Hodowle zarejestrowane w PFK to jak pójście na łatwizne, nie trzeba psa badac, mozna miec wiecej miotow i nie jezdzic duzo na wystawy, przez co i szczeniaki moga byc taniej sprzedawane, ale tak naprawde jeśli psy są nie przebadane i nie skontrolowany ich wygląd na wystawach - to czym taki labek różni się od labka z pseudo?

Kiedy kupuje się psa, należałoby zwracać uwage na wszystko. Pewnie że hodowca postąpił nieuczcicwie nie informując o tych różnicach, ale właściciel tez powinien to sprawadzić. Teraz na allegro jest mnóstwo psów " z rodowodem" które są porejestrowane w takich związkach że nawet nikt o nich nie wie...

Zrobiłeś/łaś błąd nie sprawdzając związku. Rozumiem, że mogłeś o tym nie wiedzieć, ale jeśli decydujesz się na psa z rodowodem nalezałoby się tym zainteresować.

Poza tym, możesz jeździć na wystawy, ale nie wystawy FCI ( czyli te największe), PFK też organizuje wystawy na które możesz pojechać
 
 
basikm 
basikm



Mój labrador: Sendi
Suczka urodziła się:
10-10-2011

Pomogła: 2 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 01 Lut 2012
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2012, 22:04   

To był mój błąd ale myśle ,że wielu jest takich ludzi ,którzy by nawet nie pomysleli: kupuje psa z hodowli ma rodowód ,ze trzeba jeszcze sprawdzać kto go wydal. Nie mialam pojecia ze jest jeszcze jakis inny zwiazek czy zrzeszenie, poza tym patrząc w rodowód do III pokolenia to pradziadek był CH.PL-ŁOT-UK-ROS LIT itd.
Co do dopuszczania suk to przepisy powinny byc takie same dla wszystkich .
I wcale duzo taniej nie dałam za psa.
Dzięki za informacje.
 
 
ppaula2 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 28 Mar 2009
Posty: 2422
Skąd: Za górami za lasami
Wysłany: 12-03-2012, 22:26   

basikm napisał/a:
Ojciec małej to- HUGO z Piekła

Tej hodowli z przydomkiem "z Piekła"nie znam :( I nic nie mogę znaleźć na ten temat.
basikm napisał/a:
a matka- QUE SERA BELLA MARE

Ta suczka jest z hodowli zrzeszonej z PZK
_________________
"Próżnoś repliki się spodziewał,
Nie dam Ci przytyczka, ani klapsa
Nie powiem nawet pies cię je..ł
bo to.. mezalians byłby dla psa.."
boski J. Tuwim"
 
 
basikm 
basikm



Mój labrador: Sendi
Suczka urodziła się:
10-10-2011

Pomogła: 2 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 01 Lut 2012
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12-03-2012, 23:11   

ppaula2,
Już teraz wiem że z PFK, ale to i tak nic nie zmieni.
Niech inni ucza się na moim błędzie chociaz tak jak pisalam ,, za żadne skarby jej bym nie oddała" ;*
 
 
ppaula2 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 28 Mar 2009
Posty: 2422
Skąd: Za górami za lasami
Wysłany: 12-03-2012, 23:35   

basikm napisał/a:
,, za żadne skarby jej bym nie oddała" ;*


I Bardzo dobrze :)
_________________
"Próżnoś repliki się spodziewał,
Nie dam Ci przytyczka, ani klapsa
Nie powiem nawet pies cię je..ł
bo to.. mezalians byłby dla psa.."
boski J. Tuwim"
 
 
FOREST 



Mój labrador: FOREST
Pies urodził się:
29.06.2011

Dołączył: 10 Paź 2011
Posty: 42
Skąd: Jelenia
Wysłany: 13-03-2012, 15:35   

ale jaja. sam bym też nigdy nie popatrzył. Rodowód to rodowód ... ale widać ze nie
 
 
basikm 
basikm



Mój labrador: Sendi
Suczka urodziła się:
10-10-2011

Pomogła: 2 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 01 Lut 2012
Posty: 60
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 13-03-2012, 15:39   

FOREST,
Dokładnie, ja też myślałam że jedna instytucja tylko zajmuje się wydawanie rodowodów a tu :beated:
 
 
Paseczka 


Suczka urodziła się:
Suczka urodziła się:
Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 974
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 13-03-2012, 16:01   

Hmm
Nie wiem czy dobrze z tymi badaniami patrzymy.
Reproduktory w PFK muszą mieć badania DNA, dalej wystepują rasy, które aby być rozmnażane muszą mieć prześwietlone stawy ( w PZK chyba nie ma obowiązku żadna rasa, ale łba sobie nie utnę jeśli się mylę) min. Labrador Retriever, Owczarek Niemiecki.

Jeśli chodzi o rodowody, to psy bez rodo nie są tam uznawane- uznaje się rodowody FCI, ZKwP i chyba jeszcze 2 organizacji. NA bank uznają owczarki niemieckie długowłose.

PFK stawia większy nacisk na szkolenia i próby pracy niż PZK, ale to też porównanie dwóch hodowli.

U husky np. musi być odbyta 1 lub 2 wystawy, ale pies musi być aktywny w pracy zaprzęgowej, w PZK pies nawet nie musi ćwiczyć, aby być zaprzęgowym :/

Nie jestem zrzeszona w żadnej z tych organizacji, ale nie wiem czy można skreślić jedną z nich, bo druga jest dobra więc ta jest zła.

tu masz ojca swojego szczeniaka:
http://www.pfk.org.pl/pl2.php?s=88&id=199

Nie mają ani jednej hodowli husky. Więc wiadomości odnośnie tej rasy są jedynie z rozmów z nimi.
 
 
os 


Dołączyła: 05 Maj 2010
Posty: 205
Skąd: Polska
Wysłany: 13-03-2012, 16:34   

pocztajcie może regulaminy:

http://pfk.org.pl/zalaczn...min_hodowli.pdf

http://www.zkwp.pl/zg/reg...ow_rasowych.pdf

kiedyś już była o tym dyskusja, w którymś wątku, wystarczy poszukać...
Jako przykład obniżonego standardu w pfk - suka/pies aby być hodowlaną/reproduktorem nawet nie musi być na wystawie wystarczy "ichniejszy" przegląd hodowlany (piszę o linii np.użytków) albo 2 oceny dobre - raczej nie zalezy im na jakości i dążeniu do idału wzorca.
 
 
ppaula2 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 28 Mar 2009
Posty: 2422
Skąd: Za górami za lasami
Wysłany: 13-03-2012, 16:37   

uffffff trochę się napiszę ale....
chciałabym wyjaśnić różnicę w regulaminach:

SUKI HODOWLANE:
PFK:
Cytat:
" uzyskała na wystawie w klasie pośredniej, otwartej minimum dwie oceny bardzo dobre od dwóch różnych sędziów lub uzyskała kwalifikacje hodowlane na komisyjnym przeglądzie hodowlanym"

Cytat:
"Suki z linii użytkowych dopuszcza się do hodowli z minimum dwiema ocenami dobrymi otrzymanymi na wystawie bądź po zaliczeniu przeglądu hodowlanego"

Cytat:
"Suka traci uprawnienia hodowlane z ostatnim dniem roku, w którym ukończyła 9 lat"

ZKwP:
Cytat:
"uzyskała, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny doskonałe lub bardzo dobre, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej"

Cytat:
"Suka traci uprawnienia hodowlane z dniem 31 grudnia roku, w którym ukończyła 8 lat"


REPRODUKTORY:
PFK:
Cytat:
"uzyskał, na wystawie w klasie pośredniej, otwartej co najmniej jedna ocenę bardzo dobrą i jedną doskonałą od dwóch różnych sędziów"

Cytat:
"Pies, który nie spełnia w danym momencie zapisu § 6 ust 3 litera c) może otrzymać czasowe uprawnienie do krycia po pozytywnym zaliczeniu
komisyjnego przeglądu hodowlanego. Przegląd taki nadaje uprawnienia na okres jednego roku licząc od daty jego wykonania i nie upoważnia do wpisu w
rodowodzie nadającego uprawniania psa reproduktor"
- no comment!
Cytat:
"Psy z linii użytkowej mogą uzyskać uprawienia na podstawie przeglądu lub minimum dwóch ocen dobrych zdobytych na wystawie"

ZKwP:
Cytat:
"uzyskał, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny doskonałe, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowe"


To tak na temat zdobywania praw hodowlanych, kryć, długości eksploatacji suki itp. A HD robią w ZKwP również obowiązkowo.
Ciekawe jakie badania genetyczne masz na myśli?
_________________
"Próżnoś repliki się spodziewał,
Nie dam Ci przytyczka, ani klapsa
Nie powiem nawet pies cię je..ł
bo to.. mezalians byłby dla psa.."
boski J. Tuwim"
 
 
oleska2803 



Mój labrador: Snickers (BIGRAF Grzybowskich Pól)
Pies urodził się:
25.06.2010

Pomogła: 2 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 05 Gru 2010
Posty: 1356
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 13-03-2012, 16:50   

Paseczka to co napisałaś odnośnie DNA tyczy się ZHPR suk i reproduktorów hodowlanych certyfikowanych, bo w tym związku mają dwa rodzaje suk i reproduktorów hodowlanych.

Podobają mi się ich warunki na certyfikowaną sukę hodowlaną i reproduktora odnośnie DNA, zaliczonego PT i obowiązkowego badania łokci. Szkoda, że mają rozróżnienie na dwa rodzaje i bez tego też można zrobić u nich hodowlankę. Te podpunkty mogłoby sobie ZK dodać i byłoby idealnie :)

Ogólnie związków jest bardzo dużo, każdy ma swój regulamin, warunki hodowlanki i trzeba uważać co się kupuje, bo teraz dodatkowo narobiło się ich jeszcze więcej tylko do obejścia ustawy.
_________________
Zapraszamy do pysznej galerii Snickersa http://forum.labradory.or...?t=4590&start=0
oraz na nadmorskie spotkania naszych psiaków
http://dogosfora.pl
 
 
szalej 



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 10 Paź 2010
Posty: 2531
Skąd: brak
Wysłany: 13-03-2012, 17:13   

Paseczka napisał/a:
wystepują rasy, które aby być rozmnażane muszą mieć prześwietlone stawy ( w PZK chyba nie ma obowiązku żadna rasa, ale łba sobie nie utnę jeśli się mylę) min. Labrador Retriever, Owczarek Niemiecki.


W PZK jest obowiązek prześwietlenia stawów biodrowych.
 
 
Paseczka 


Suczka urodziła się:
Suczka urodziła się:
Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 974
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 13-03-2012, 22:05   

szalej, dlatego powiedziałam, że łba nie dam sobie uciąć, jako, że tego nie byłam pewna.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


POMAGAJĄ NAM

POLECAMY


logo portalu - wejdź