Przyjaciele forum Zgłoszenie
FAQFAQ    SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Żywienie metodą BARF
Autor Wiadomość
wamilka 



Mój labrador: Zoltan
Pies urodził się:
13.01.2008

Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 126
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 03-04-2009, 22:00   

ok, to powiedz mi jeszcze czy udało się dokładnie ustalić co uczula czy po prostu tylko po tym RC ustąpiły objawy? biedna Nesia, alergia jest przerąbana, ja przez rok jadłam tylko kurczaka, marchew i ziemniaki bllelelee.
Paulina coś wymyślimy :)
_________________
Potrzebuję wczoraj...
.
 
 
inkapek 
Paulina&Neska



Mój labrador: Neska
Suczka urodziła się:
21.11.2005r.

Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 28 Lis 2007
Posty: 4151
Skąd: Teraz Czaplinek
Wysłany: 04-04-2009, 20:08   

Napewno na kurczaka(i wszelkie zmodyfikowane to co drobiowe odpada), wieprzowina też ją mocno uczula. Wołowina i jagnięcina mniej, alergen uaktywnia się po dłuższym czasie podawania. Przy kurczaku i wieprzowinie od razu jest objaw alergii. Ryba w karmie ale gotowana już nie uczula. To tak w skrócie :-P
Hehe ja też jestem alergikiem prawie na wszystko więc wiem co mój Nesulec musi wycierpieć :confused:
_________________

 
 
 
wamilka 



Mój labrador: Zoltan
Pies urodził się:
13.01.2008

Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 126
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 05-04-2009, 16:34   

inkapek napisał/a:
Napewno na kurczaka(i wszelkie zmodyfikowane to co drobiowe odpada), wieprzowina też ją mocno uczula. Wołowina i jagnięcina mniej, alergen uaktywnia się po dłuższym czasie podawania. Przy kurczaku i wieprzowinie od razu jest objaw alergii. Ryba w karmie ale gotowana już nie uczula. To tak w skrócie :-P
Hehe ja też jestem alergikiem prawie na wszystko więc wiem co mój Nesulec musi wycierpieć :confused:

widzisz jak pech to na całego :(
jestem w trakcie dowiadywania się ;) o karmieniu soją, bo widziałam ją w składzie RC, który podajesz.
a ryba może być przecież to też mięso, a że gotowana no trudno będzie taki prawie BARF.
a z tymi rybami to nie jest tak przypadkiem, że tylko morskie uczulają?
_________________
Potrzebuję wczoraj...
.
 
 
inkapek 
Paulina&Neska



Mój labrador: Neska
Suczka urodziła się:
21.11.2005r.

Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 28 Lis 2007
Posty: 4151
Skąd: Teraz Czaplinek
Wysłany: 05-04-2009, 16:45   

wamilka napisał/a:
a z tymi rybami to nie jest tak przypadkiem, że tylko morskie uczulają?

A powiem szczerze że nie zwróciam na to uwagi :shy:

wamilka, żywienie i dietetyka to twoja pasja czy coś w tym kierunku studiujesz?
Pozdrawiam
_________________

 
 
 
wamilka 



Mój labrador: Zoltan
Pies urodził się:
13.01.2008

Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 126
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 05-04-2009, 19:08   

inkapek napisał/a:
wamilka napisał/a:
a z tymi rybami to nie jest tak przypadkiem, że tylko morskie uczulają?

A powiem szczerze że nie zwróciam na to uwagi :shy:

to koniecznie trzeba to ustalić, bo przeważnie uczulają tylko ryby morskie, choć śledź też nią jest ale uczula rzadziej.

inkapek napisał/a:
wamilka, żywienie i dietetyka to twoja pasja czy coś w tym kierunku studiujesz?
Pozdrawiam

toż ja biolog jestem. studiować to bym chciała jeszcze alem już za stara, teraz się tylko kursuje psiarsko, choć podyplomówka w bliskim planie ale nie z żywienia a psychologi zwierząt.

Psy to moja pasja, więc ich żywienie też :)

może za jakiś czas spróbuj z jakimś rybskiem słodkowodnym.
jak to w reklamie od ryby zależy wszystko :-P
_________________
Potrzebuję wczoraj...
.
 
 
Jagusia 
Aga i jej sfora



Mój labrador: Sara
Suczka urodziła się:
w maju 2003 r.

Wiek: 46
Dołączyła: 02 Lut 2009
Posty: 1774
Skąd: skierniewice
Wysłany: 05-04-2009, 19:29   

wamilka, mam głupie pytanie, gdzieś wyczytalam czy w BARF to wszystkie warzywa prucz cebuli, ale co z ziamniakami? Podajesz je Zoltanowi?
_________________
Ratując jednego psa, nie zmienimy świata...ale świat zmieni się dla tego jednego psa.
 
 
 
wamilka 



Mój labrador: Zoltan
Pies urodził się:
13.01.2008

Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 126
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 05-04-2009, 20:57   

Jagusia napisał/a:
wamilka, mam głupie pytanie, gdzieś wyczytalam czy w BARF to wszystkie warzywa prucz cebuli, ale co z ziamniakami? Podajesz je Zoltanowi?


kapusty, sałaty i cebuli nie daję za to czosnek tak. z ziemniakami to jest tak, że ze względu na wysoką zawartość skrobi (tak jak zboża) są uważane za niby-warzywo, zresztą my też przecież oprócz ziemniaków-wypełniacza jemy warzywa w surówce np.
ja zasadniczo nie daję ziemniaków, choć są najlepiej strawne z wypełniaczy. czasem się zdarzy jak jesteśmy gdzieś na wyjeździe i trzeba zrobić posiłek z tego co jest.

pewnie, że większość warzyw tylko kto by wyrobił cenowo, bo np. karczochy są super odżywczo :-P seler, marchew, jabłka, szpinak i czasem banan, brokuł wystarczą. niedługo posieję lucernę ;P
Jagusia czy mnie się dobrze wydaje, że martwisz się, że psy będą nienajedzone bez jakiegoś wypełniacza? makaronu, ryżu, ziemniaków?
_________________
Potrzebuję wczoraj...
.
 
 
Tsunami 
HODOWLA Wildfriends



Mój labrador: Tsunami, Joy
Suczka urodziła się:
07.07.2007; 20.03.2009

Suczka urodziła się:
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 26 Lis 2007
Posty: 1371
Skąd: Kraków
Wysłany: 05-04-2009, 21:31   

Ziemniaki są obecnie jednymi z najlepszych składnikóew pochodzenia roślinnego używanych do produkcji suchych karm wysokiej jakości, nie bez powodu - są źródłem wartościowego białka ziemniaczanego. Poza tym ziemniaki nie są najlepiej trawionym wypełniaczem - wręcz przeciwnie. Chyba, że pies dostaje je w spostaci papki - niczym puree. Dlatego najlepszą formą odchudzania psa jest podawanie mu ziemniaków ugotowanych tak jak na obiad dla nas :) Szpinak ma bardzo dużo żelaza, więc uważałabym z podawaniem go w nadmiernych ilościach, a brokuły powodują wzdęcia. Ryby mogą uczulać niezależnie od tego czy są słodkowodne czy morskie, jednak morskie maja zazwyczaj więcej alergenów. Poza tym ryby są źródłem dwóch substancji antyżywieniowych, tiaminazy niszczącej wit. B1 i triox przekształcającą Fe w formę nieprzyswajalną.

Natura, naturą - wszystko fajnie, ale wiadomo, że surowe warzywa przez psa nie są w pełni przyswajane, gotowane tracą na swojej wartości - szczególnie są dużo uboższe w witaminy i co najważniejsze pies to nie krowa i nie trawi celulozy, więc po co lucerna...

Zazwyczaj psy żywione BARFem mają problemy z wątrobą i nerkami, u niektórych póki są młode wszystko gra, na starość już nie jest tak kolorowo, suki nie donoszą ciąży, właściciele mają duuży problem z zaspokojeniem potrzeb na mikro i makroelementy organizmu. Mięso z niesprawdzonych źródeł może nawet wpływać na gospodarkę hormonalną zwierzęcia.
Czy to taki cud ten BARF to ja nie wiem...
_________________
 
 
Bora 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 26 Lis 2007
Posty: 4631
Skąd: Polska
Wysłany: 05-04-2009, 22:10   

Tsunami... masz na myśli surowe ryby?
 
 
Tsunami 
HODOWLA Wildfriends



Mój labrador: Tsunami, Joy
Suczka urodziła się:
07.07.2007; 20.03.2009

Suczka urodziła się:
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 26 Lis 2007
Posty: 1371
Skąd: Kraków
Wysłany: 05-04-2009, 22:28   

Bora tak surowe :)
_________________
 
 
wamilka 



Mój labrador: Zoltan
Pies urodził się:
13.01.2008

Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 126
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 06-04-2009, 09:27   

Tsunami napisał/a:
Ziemniaki są obecnie jednymi z najlepszych składnikóew pochodzenia roślinnego używanych do produkcji suchych karm wysokiej jakości, nie bez powodu - są źródłem wartościowego białka ziemniaczanego. Poza tym ziemniaki nie są najlepiej trawionym wypełniaczem - wręcz przeciwnie. Chyba, że pies dostaje je w spostaci papki - niczym puree.

oczywiście, że gotowane miałam na myśli.
Tsunami napisał/a:

Szpinak ma bardzo dużo żelaza, więc uważałabym z podawaniem go w nadmiernych ilościach,

właśnie dlatego, podaję szpinak - kostkę do każdego posiłku
Tsunami napisał/a:

a brokuły powodują wzdęcia.

wzdęcia u Zoltana to wszystkie karmy suche powodowały, a zarówno brokuł jak i kalafior nie!
Tsunami napisał/a:

Ryby mogą uczulać niezależnie od tego czy są słodkowodne czy morskie, jednak morskie maja zazwyczaj więcej alergenów.

to samo napisałam tylko, że po ludzku :-P
Tsunami napisał/a:

Poza tym ryby są źródłem dwóch substancji antyżywieniowych, tiaminazy niszczącej wit. B1 i triox przekształcającą Fe w formę nieprzyswajalną.

Tsunami w ten sposób możemy się pobawić ze wszystkimi produktami spożywczymi. Po za tym inkapek może podawać tylko gotowane.
Tsunami napisał/a:

Natura, naturą - wszystko fajnie, ale wiadomo, że surowe warzywa przez psa nie są w pełni przyswajane,

Zoltan bardzo dobrze przyswaja surowe warzywa, nie zauważyłam do tej pory jakichkolwiek niestrawionych kawałków, po za tym świadczą też o tym nieduże kupy, które przy suchej karmie były wieelkieee.
Tsunami napisał/a:

i co najważniejsze pies to nie krowa i nie trawi celulozy, więc po co lucerna...

poza enzymami trawiennymi, aminokwasami, itp.itd. ułatwia przyswajać wapń, działa przeciwgrzybicznie a celuloza z niego jest po to po co ludziom, czyli ułatwia wypróżnienie.
Tsunami napisał/a:

Zazwyczaj psy żywione BARFem mają problemy z wątrobą i nerkami, u niektórych póki są młode wszystko gra, na starość już nie jest tak kolorowo, suki nie donoszą ciąży, właściciele mają duuży problem z zaspokojeniem potrzeb na mikro i makroelementy organizmu. Mięso z niesprawdzonych źródeł może nawet wpływać na gospodarkę hormonalną zwierzęcia.

mają problemy pod warunkiem, że dieta jest niewłaściwie skomponowana, dlaczego miałabym podawać mięso z niesprawdzonych źródeł? Ty sama jesteś pewna, że kurczaki, które zjadasz nie są "na hormonach"? że mięso w suchej karmie jest wolne od wspomagaczy hodowlanych? wszyscy wiemy, że niestety postęp cywilizacyjny ma też negatywne oblicze, czego najlepszym przykładem jest pogarszająca się jakość i wartość żywności.
Tsunami napisał/a:

Czy to taki cud ten BARF to ja nie wiem...

nikt tutaj tak nie twierdzi. nie ma diety cud. ja wybrałam BARF, bo przeszłam różne metody karmienia Zoltana od suchej przez gotowaną na surowym kończąc. przy BARFie zostanę, bo jest najlepszy dla jego organizmu.
_________________
Potrzebuję wczoraj...
.
 
 
Tsunami 
HODOWLA Wildfriends



Mój labrador: Tsunami, Joy
Suczka urodziła się:
07.07.2007; 20.03.2009

Suczka urodziła się:
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 26 Lis 2007
Posty: 1371
Skąd: Kraków
Wysłany: 06-04-2009, 18:10   

wamilka napisał/a:
ja wybrałam BARF, bo przeszłam różne metody karmienia Zoltana od suchej przez gotowaną na surowym kończąc. przy BARFie zostanę, bo jest najlepszy dla jego organizmu.


No i super :) ale każdy sposób karmienia psa ma swoje wady. I ważne jest to, by je zauważyc i by o tym mówić. Ja karmię swojego psa suchą, ale myślę, że ma to dużo wad jak i zalet. Tak samo jest z BARfem, z jedzeniem gotowanym. Jeszcze nikt na głowę nie upadł, by karmić psa lepiej niż siebie i kupować najdroższe i najlepsze produkty.

Dla mnie trąbienie, że ten sposób żywienia jest najlepszy i niemówienie głośno o wadach i niezauważanie ich jest ściemą i tyle. A teraz nie masz żadnej gwarancji na to, że Twój pies za 4 lata będzie zdrowy, tak samo jak i nie masz pewności czy bilansujesz mu odpowiednio witaminy. Podawanie jednocześnie szpinaku i surowej ryby jest absolutnie bezsensu... Zresztą rób jak chcesz, ale przekonując innych do tego sposobu karmienia zwracaj uwagę na wady, bo nie każdy pies jest taki jak Twój Zoltan.
_________________
 
 
wamilka 



Mój labrador: Zoltan
Pies urodził się:
13.01.2008

Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 126
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 06-04-2009, 20:49   

Tsunami napisał/a:
wamilka napisał/a:
ja wybrałam BARF, bo przeszłam różne metody karmienia Zoltana od suchej przez gotowaną na surowym kończąc. przy BARFie zostanę, bo jest najlepszy dla jego organizmu.


No i super :) ale każdy sposób karmienia psa ma swoje wady. I ważne jest to, by je zauważyc i by o tym mówić. Ja karmię swojego psa suchą, ale myślę, że ma to dużo wad jak i zalet. Tak samo jest z BARfem, z jedzeniem gotowanym. Jeszcze nikt na głowę nie upadł, by karmić psa lepiej niż siebie i kupować najdroższe i najlepsze produkty.

Dla mnie trąbienie, że ten sposób żywienia jest najlepszy i niemówienie głośno o wadach i niezauważanie ich jest ściemą i tyle. A teraz nie masz żadnej gwarancji na to, że Twój pies za 4 lata będzie zdrowy, tak samo jak i nie masz pewności czy bilansujesz mu odpowiednio witaminy. Podawanie jednocześnie szpinaku i surowej ryby jest absolutnie bezsensu... Zresztą rób jak chcesz, ale przekonując innych do tego sposobu karmienia zwracaj uwagę na wady, bo nie każdy pies jest taki jak Twój Zoltan.


Tsunami gdybyś uważnie przeczytała moje wcześniejsze posty zauważyłabyś, że:
nie podaję ryb w ogóle, nigdy nie "trąbiłam", że ten sposób jest najlepszy dla wszystkich psów. odpowiadając na pytania piszę jak to jest z BARFem u mojego psa a nie w całym wszechświecie, więc proszę nie obrażaj mnie twierdząc, że ściemniam!
zdziwisz się ale jestem pewna, że bilansuję dobrze składniki pokarmowe. nikt nie ma takiej pewności, że jego pies będzie za kilka lat zdrowy...
_________________
Potrzebuję wczoraj...
.
 
 
Ryniu 



Mój labrador: Enzo [*]
Pies urodził się:
9.08.2005 - zm.11.01.2019

Mój labrador: Pola [*]
Suczka urodziła się:
4.12.2008 - zm.21.07.2022

Pomógł: 27 razy
Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 26523
Skąd: Włocławek
Wysłany: 06-04-2009, 21:04   

Tsunami, wamilka, proszę grzeczniej zwracać się do siebie. Przecież to samo można napisać delikatniej. Każdy ma swoje poglądy i wcale nie musi się stosować do tego co mówi rozmówca, niezależnie czy ma racje czy nie. To czytelnicy zadecydują gdzie leży prawda.
_________________


 
 
Jagusia 
Aga i jej sfora



Mój labrador: Sara
Suczka urodziła się:
w maju 2003 r.

Wiek: 46
Dołączyła: 02 Lut 2009
Posty: 1774
Skąd: skierniewice
Wysłany: 06-04-2009, 21:45   

wamilka napisał/a:
Jagusia czy mnie się dobrze wydaje, że martwisz się, że psy będą nienajedzone bez jakiegoś wypełniacza? makaronu, ryżu, ziemniaków?
Wamila nie, po prostu eksperymentuję z nowymi warzywami, bo widzę, że moim psiurom one bardzo do gustu przypadly. Z apetytem pałszują, wszystkie skladniki wloszczyzny, kalafiora, brokula, buraki więc pomyślalam czy może być ziemniak - nie jako wypelniacz, tylko jako dodatek, kolejne starte warzywko do surówki... :-P
_________________
Ratując jednego psa, nie zmienimy świata...ale świat zmieni się dla tego jednego psa.
 
 
 
mawi27 
Magda :)



Mój labrador: LARA [*] & TORQUE
Suczka urodziła się:
05.06.2009 & 22.10.2009

Dołączyła: 11 Sie 2009
Posty: 1121
Skąd: środa wlkp
Wysłany: 29-11-2010, 15:06   

odświeżając temat, ostatnio sucha karma nam kompletnie nie podchodzi, Torque kreci na nia nosem jak tylko moze, postanowilismy przez miesiac czasu (tak dla sprawdzenia) przejsc na gotowane i surowizne, no i musze przyznac ze okazala sie ta dieta trafem w dziesiatke, Torque nie dosc ze ma energii jak by w nim siedzialo 10 labkow, to jego siersc ladnie sie blyszczy kupki sa odpowiedniej wielkosci (po suchej mielismy wielkie kupiska i strasznie śmierdzące) ogólnie jakby zmienil sie nie do poznania, nie jestesmy na typowym BARF-ie bardziej pol na pol, dodajemy co drugi dzien weglowodany jak ryz czy makarony, no i dostaje ugotowane jaja w calości włącznie ze skorupka, mysle że na takiej mieszance bardzo ładnie nam się rozwiją zresztą sam weterynarz był pod wrażeniem jego kondycji,ma bardzo łądnie rozwinięte mięśnie i faktycznie chodzi najedzony,
znalazlam taki artykuł dość szeroko rozpisany, wiec może jeszcze komus pomoże w rozwianiu jakis wątpliwości co do tej metody karmienia psiaków


CO TO ZNACZY BARF ?

BARF jest skrótem i znaczy : Biologicznie odpowiednia surowa dieta ( Biologically Appropriate Raw Food )

Program BARF jest oparty na książkach i doświadczeniu australijskiego weterynarza doktora Iana Billinghursta .Informacje zawarte w książkach : “ Give Your Dog a Bone “ ( Kości są dla psów ), “ Grow Your Pups With Bones “( Szczenięta hodowane na kościach ) wywarły ogromny wpływ na zdrowie psów na całym świecie.

JAKIE SA KORZYŚCI Z BARF ?
Właściciele psów , którzy przestawili swoje psy na BARF zauważyli wiele pozytywnych zmian zdrowotnych :
- piękna błyszcząca sierść
- sierść bez nieprzyjemnego zapachu
- czyste żeby nie wymagające leczenia dentystycznego
- odchody znacznie mniej odstręczające zapachowo i mniejsze objętościowo
- wyeliminowanie lub znaczna poprawa problemów skórnych
- zlikwidowane problemy reprodukcyjne , zdrowsze szczenięta
- zmniejszona potrzeba na odrobaczanie
- dieta jest tańsza niż jedzenie komercjalne i wydatki na leczenie weterynaryjne są znacznie mniejsze
- niewyczerpana energia i żywotność
- dieta ta jest źródłem zdumiewającego zdrowia psiego

BARF jest dieta łatwa do zastosowania. Wielu właścicieli uważa , że karmienie psów należy zostawić producentom psiej karmy. Dr. Billinghurst twierdzi , że karmienie BARF jest tak łatwe , że może być podsumowane w dwóch lub trzech zdaniach : “ Dieta Twojego psa powinna się składać z 60- 80 % surowych kości z mięsem. Resztę powinny stanowić urozmaicone , dobrej jakości resztki jedzenia ludzkiego. Większość resztek powinna być surowa “.
Jest to świetna rada . Jeżeli się do niej zastosujesz TWÓJ PIES otrzyma najlepszą ,odpowiednią dla psiego przewodu pokarmowego dietę jaka jest dostępna.

MITY , które według Dr. Billinghurst są zasadniczą przeszkodą w prawidłowym żywieniu naszych czworonogów:
MIT # 1 : system trawienny i sposób wykorzystania pokarmu do wzrostu, naprawy , utrzymania i reprodukcji psa domowego rożni się od dzikich psich przodków.
MIT # 2 : psy nie powinny jeść kości
MIT # 3 : psie jedzenie powinno być gotowane
MIT # 4 : właściciele psów bez wykształcenia wyższego w dziedzinie żywienia czworonogów nie są w stanie przygotować zdrowego posiłku , a tym bardziej drugoplanowej zbilansowanej diety. Mit ten jest podbudowywany przez reklamy firm produkujących psie karmy.
MIT # 5 : najlepsza i najzdrowszą metodą karmienia psów jest gotowa karma.
MIT # 6 :KA?DY !!! posiłek MUSI!!! być zbilansowany i zawierać komplet niezbędnych składników.( Przecież gotując obiad dla rodziny nie staramy się codziennie uwzględnić wszystkich witamin , minerałów, białek i węglowodanów co do miligrama, liczy się długoterminowa, różnorodna, urozmaicona dieta, która bilansuje się w przeciągu miesięcy ).

PROGRAM BARF
Program ten jest oparty na fakcie , że system trawienny i sposób w jaki pokarm jest przyswajany i przetwarzany jest taki sam u psów jak i u wilków. Psy tak jak i wilki jędzą mięso, wnętrzności i kości innych zwierząt. PSY są MIESO?ERNE. Jest to ważną częścią wilczej i psiej diety. Psy domowe a także dzikie są również ROSLINO?ERNE . Część ich diety stanowi żołądek i jelita ( z zawartością ) zwierząt roślinożernych. Psy nie pogardzą również dojrzałymi owocami. Oznacza to , że owoce , a także jarzyny powinny być częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Powinny być one zmiażdżone ( przepuszczone przez sokowirówkę ) aby przypominały zawartość żołądka zająca, jelenia, czy owcy. Psy są również PADLINO?ERNE . Nie pogardza rozkładającymi się szczątkami zwierzęcymi, a także ziemią i odchodami. Psy potrzebują dużej ilości kości , aby utrzymać doskonałą kondycję. Psy polują na wszystko co się rusza : owady, jaszczurki, ptaki, gryzonie. Ofiarą stada psów pada czasami sarna lub owca. Głodny pies skorzysta z każdej nadarzającej się okazji aby zjeść co jest dostępne- OPORTUNISTA.
W związku z powyższymi cechami psa można określić WSZYSTKO?ERNYM. Powinno to wiec być brane pod uwagę w planowaniu psiej diety. Jedzenie bezpieczne dla ludzi powinno również być bezpieczne dla psów. Mimo, że pies ma zęby i budowę mięsożercy jest on w stanie strawić i przyswoić taka samą dietę jak i ludzie. W zasadzie pies jest w stanie przeżyć jedząc cokolwiek . Najlepszym dowodem tego jest fakt , że psy są w stanie przeżyć na DIECIE KOMERCYJNEJ !!! ( gotowe karmy ).

ZASADY BARF
Dieta psia powinna być oparta na surowych kościach z mięsem. Większość psiego jedzenia powinna być w stanie surowym. Dieta powinna być urozmaicona i zawierać ( jakościowo i ilościowo ) składniki podobne do tych zjadanych przez dzikie psy. Dieta powinna być zbilansowana nie w każdej misce ale na przestrzeni wielu rozmaitych dań.

SKLAD BARF
* surowe kości z mięsem

Najważniejszą częścią diety są kości z mięsem. Stanowią one podstawę diety. Dobrym przykładem kości z mięsem są skrzydełka , szyje lub grzbiety z drobiu ( kurze lub indycze ). Części te zawierają kości, chrząstki, tłuszcz i trochę mięsa. Kości z drobiu są najlepszym źródłem białek dla psa i powinny być podawane codziennie naszym podopiecznym.( Tak jak to się dzieje w naturze ). Białe mięso jest zdrowsze dla psów niż czerwone ( wołowina ) . Dzieje się tak dlatego, że białe mięso zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych . Czerwone mięso zawiera więcej nasyconych tłuszczów związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi.
Surowe kości z drobiu mogą być serwowane każdemu psu niezależnie od rozmiaru czy wieku. Na przykład skrzydełka mogą stanowić podstawę żywienia małych ras a, cale kurczaki będą lepsze dla większych ras. Mięso i kości baranie są również cennym źródłem białek dla psów , podobnie jak wieprzowina , króliki i zające ( dla urozmaicenia diety ). Wołowina jest popularna w żywieniu psów. Jednak kości wolowe są zbyt twarde i nie są z tego powodu dobrym źródłem pokarmu. Natomiast są świetne dla rozwoju mięsni i do czyszczenia zębów.
SUROWE KOŚCI POWINNY STANOWIC 60-80% PSIEJ DIETY.
Oprócz mniejszych kości zdatnych do jedzenia , pies potrzebuje większe , twardsze z mniejszą iloscią mięsa. Kości te stanowią doskonałą “ zabawkę “, rozbudowują mięsnie, czyszczą zęby, masują dziąsła i zaspakajają psychologiczne potrzeby psa. Kości są najlepszym źródłem minerałów, głównie wapna. Dostarczają także doskonalej jakości białek, tłuszczów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i chrząstkę.
Czy kości są niebezpieczne ? Możliwe że istnieje minimalne ryzyko. Ale przecież psy na drodze ewolucji rozwinęły zdolności jedzenia kości ( tak wiec problemy z tym należą do rzadkości ). Surowe kości są miękkie i podatne do gryzienia. NIE NALEZY W ?ADNYM WYPADKU DAWAC PSOM KOŚCI GOTOWANYCH, gdyż są one kruche i rozszczepiają się na ostre “drzazgi “

* mięso i ryby
Każdy rodzaj mięsa jest dopuszczalny : wołowina, baranina, zając, sarnina itd. Dieta złożona wyłącznie z mięsa jest potencjalnie niebezpieczna, chociaż od czasu do czasu samo mięso nie zaszkodzi. Surowe ryby także powinny stanowić niewielka część zbilansowanej psiej diety. Jeżeli pies będzie żywiony wyłącznie rybami , musza być one podane w całości i z dodatkiem witaminy E. Sardynki ( surowe ) są bardzo zdrowe i mogą być dodawane regularnie do diety. Zawierają one cenne kwasy tłuszczowe, omega 3.

* wnętrzności
Surowa , świeża wątróbka, nerki, serca, móżdżki, żołądki stanowią niewielką część BARF. Jest to niezwykle ważna część. Zawiera pierwszej klasy białka , nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy.

* jarzyny
Jarzyny są bardzo ważną częścią BARF. Są one niezbędne dla zdrowia psów. Każda jarzyna (oprócz cebuli) nadaje się dla psa. Dla przykładu, następujące jarzyny mogą być użyte w diecie: szpinak, burak cukrowy, seler, kapusta, marchewka, pietruszka, pomidory itd. Owoce również powinny być dodawane (jabłka, pomarańcze, gruszki, banany itp). Im większa rozmaitość , tym lepiej. Owoce powinny być dojrzale lub lepiej trochę przejrzałe ( ale nie zgnile) Przejrzałe owoce są źródłem prostych cukrów dostarczających energii krotko po spożyciu, w odróżnieniu od złożonych węglowodanów uwalniających energie stopniowo przez dłuższy czas. Odpadki i obierki tez mogą być użyte. Jarzyny musza być rozdrobnione zanim będą przyswajalne przez psa. Najlepiej surowe jarzyny a także i owoce przepuścić przez sokowirówkę i potem połączyć sok z miazga. W ten sposób przetworzone jarzyny są łatwo przyswajalne przez system trawienny psa.

* oleje
Omega 3 i Omega 6 nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędną częścią BARF. ?ródłem tych olei są (tran-cod liver oil) i oleje z nasion (flax lub kemp). Zwykłe oleje dostępne w sklepie spożywczym nie są wskazane.

* jogurt, jajka, mleko
Jogurt zawiera bakterie potrzebne do prawidłowego trawienia. Jogurt nie powinien zawierać cukru i powinien być częściowo odtłuszczony. Jajka są tanim źródłem wartościowych białek, Vit A, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można podawać cale jajko że skorupka. Mleko powinno być surowe a jeżeli takie jest niedostępne można używać pasteryzowanego.

* ziarna
Ziarna nie są niezbędnym składnikiem BARF. Są dwie metody przygotowania ziaren aby umożliwić psu ich trawienie. Jednym sposobem jest przepuszczenie przez sokowirówkę razem z jarzynami ziaren, które zaczęły wypuszczać kiełki. Druga metoda polega na namoczeniu ziaren w mleku lub wodzie przez noc i później przepuszczeniu przez sokowirówkę.

* witaminy
Dodatki witaminowe są niezbędne dla pełnego zdrowia psów. Wśród witamin które należy dodać do BARF znajdują się: E, B-comp i C. Dodatkowo KELP (mączka z roślin morskich) jest bogatym źródłem minerałów takich jak jod i selen.

ILE PIES POWINIEN ZJESC?
Wymagane ilości zależą od wieku, metabolizmu i aktywności psa. Dorosły pies powinien dostać co najmniej 50 % surowych kości. Pozostałe 50 % stanowi mięso, ryby, owoce, jarzyny, wnętrzności i dodatki (witaminy). Szczenięta mają inne wymagania i potrzebują co najmniej 60% surowych kości a 40% innych składników. Psy, które maja problemy z uzębieniem mogą dostawać zmielone skrzydełka drobiowe (kości + skóra + mięso)

NO A BAKTERIE ?

Psi system immunologiczny jest skonstruowany w ten sposób, że potrafi sobie radzić z bakteriami takimi jak: Salmonella, E. Coli i Campylobacter J. Psy są znacznie lepiej przystosowane do zwalczania tych bakterii niż ludzie. Gdyby karmić psy tylko produktami wysterylizowanymi wysoka temperatura , to nie będą one w stanie rozwinąć odporności na powyższe bakterie.



WIELE PSÓW PO ZACZ?CIU BARF Z WIELKIM ENTUZJAZMEM NAGLE PRZESTAJE JEŚĆ!
Gdy Twój pies zacznie jeść BARF , po pewnym czasie może nagle stracić zainteresowanie nową dietą. Przypuszczalnie powodem jest to, że po raz pierwszy w życiu Twój pies jest autentycznie syty. Krótka , jednodniowa głodówka zwykle przywraca apetyt. Pod żadnym pozorem nie należy powracać do starej diety.

JAK PRZESTAWIC TWOJEGO PUPILA NA BARF ?
Niektórzy właściciele robią to z dnia na dzień i nigdy nie wracają do poprzedniej diety. Niektóre psy mogą mieć początkowo luźne odchody, inne natomiast przyjmują dietę bez żadnych problemów, jakby zawsze jadły BARF. Natomiast jeszcze inne psy będą chodziły za Tobą prosząc o więcej. W zależności od psa zmiana powinna nastąpić stopniowo lub z dnia na dzien.

KA?DY TO POTRAFI ! I TY TEZ !
Wiele ludzi obserwuje pogarszający się stan zdrowia swoich pupili żywionych gotową karmą ponieważ nie wiedzą o lepszej diecie, nie wiedzą jak powinni zmienić dietę lub nie zdają sobie sprawy , że przyczyną jest dieta. Problemy zdrowotne psów przestawionych na BARF znikają lub znacznie się poprawiają . Poprzez proste ale zasadnicze zmiany w diecie Twojego psa odkryjesz wkrótce to co inni właściciele psów już wiedzą ! BARF jest łatwą , logiczną dietą. Podłożem jest ewolucja psa i jego sposób jedzenia. Dieta ta pozostawia właścicielom chwile swobody, podaje tylko główne zasady. Powyższe informacje oparte są na książkach Dr. Iana Billinghursta.

źródło: http://www.dziech.pnet.pl/barf.htm
_________________
Wiedza rodzi szacunek, a uszanowanie odmienności psa pozwoli człowiekowi w pełni cieszyć się z niezwykłych chwil spędzonych z ukochanym zwierzęciem!!!
Lepsze poznanie naszego psa to szcześliwsze ,,wspólne" życie !!!
http://www.suwaczek.pl/ca...png[/img][/url]
 
 
AniaCz. 



Mój labrador: Negra
Suczka urodziła się:
23.02.2005

Pomogła: 5 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 09 Lut 2008
Posty: 1542
Skąd: Londyn
Wysłany: 29-11-2010, 15:19   

Moja Negra jest na barfie i u nas super sie sprawdza. Zero bąków i wielkich kup.
 
 
inkapek 
Paulina&Neska



Mój labrador: Neska
Suczka urodziła się:
21.11.2005r.

Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 28 Lis 2007
Posty: 4151
Skąd: Teraz Czaplinek
Wysłany: 29-11-2010, 15:21   

AniaCz., a ile razy dziennie dajesz posiłków. Jeden większy czy rozdzielasz może na dwa. No i gdzie wam kości mielą...bo u mnie z tym tragedia... :-o
_________________

 
 
 
mawi27 
Magda :)



Mój labrador: LARA [*] & TORQUE
Suczka urodziła się:
05.06.2009 & 22.10.2009

Dołączyła: 11 Sie 2009
Posty: 1121
Skąd: środa wlkp
Wysłany: 29-11-2010, 16:33   

my kosci duze nie mielimy dajemy z miechem, skrzydelka, lapki z kurczaka tez podajemy w calosci poczatkowo sie denerwowalam zeby mu sie nic nie stalko ale sprawnie sobie z nimi radzi, szyjki kurczat, indycze, rozlupuje tasakiem, a co drobniejsze kosteczki miele przez taki stary mlynek do mielenia miesa, kiedys sie takie mialo zanim weszly te ulepszone
_________________
Wiedza rodzi szacunek, a uszanowanie odmienności psa pozwoli człowiekowi w pełni cieszyć się z niezwykłych chwil spędzonych z ukochanym zwierzęciem!!!
Lepsze poznanie naszego psa to szcześliwsze ,,wspólne" życie !!!
http://www.suwaczek.pl/ca...png[/img][/url]
 
 
Palinka 



Mój labrador: Moris
Pies urodził się:
10.05.2009

Mój labrador: Kia (border collie)
07.03.2013

Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 01 Lis 2010
Posty: 873
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 29-11-2010, 17:03   

My z Morisem jesteśmy na diecie BARF od trzech miesięcy. Tak jak piszecie kupki małe, sierść błyszcząca i prawie wcale nie linieje... Aż sama nie mogę w to uwierzyć, bo sypał się potwornie...

Byliśmy na suchej (RC) i Moris jej nie znosił. Doszło do tego, że na dźwięk kulek wsypywanych do miski chował się pod stół :D BARF polecono mi na szkoleniu, weterynarz stwierdził, że najlepsza byłaby jednak sucha karma, potem surowe, na końcu gotowane. Gdyby nie moja rodzina, która wiecznie go dokarmia, jadłby suche. No ale tak to jest BARF i potwoooorna radocha na widok pełnej miski :)

Ja na razie wszystko przygotowuję sama (już nie odmierzam za pomocą wagi jak na początku :-P , tylko na oko staram się zachować proporcje). Z tym mieleniem kości to u nas też jest problem. Na początku mieliłam sama, ale poddałam się... Teraz po prostu unikam mięsa z kośćmi ostrymi i podłużnymi. A podaje któraś z Was gotowe mieszanki Primexu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


POMAGAJĄ NAM

POLECAMY


logo portalu - wejdź